Tilbake til Egypt 19. desember · Lekse 12

Introduksjon

Bakgrunnsstoff

Jer 40,7–16, Jer 41–43, 2 Mos 16,3, 4 Mos 16,13, Jer 44

Minnevers

«Måtte Herren være et sant og troverdig vitne mot oss om vi ikke følger hvert eneste ord som Herren din Gud sender oss gjennom deg» (Jer 42,5).

Med denne ukens studium nærmer vi oss slutten på beretningen om profeten Jeremia. Og den får ingen lykkelig slutt. Man kan på en måte oppsummere ukens studium og en god del av Jeremias bok med å si at den er et eksempel på nådens begrensninger. For nåden frelser ikke dem som ikke vil ta imot. Gud talte mye til dem om frelse, beskyttelse, redning, fred og velstand. Men tilbudet ble avvist og foraktet av alle unntatt en trofast liten rest.

Og hva med Jeremia? Hans liv og virke kan virke nytteløst, menneskelig sett. Den «gråtende profet» fikk mye å gråte for. Selv etter at det hadde skjedd, alt det han hadde advart om, fortsatte folket å klamre seg til synd, hedenskap og opprør. De sto profeten imot og spottet Guds ord til dem.

Vi må passe oss, vi også. Nåden er nåde fordi den gis ufortjent. Men ingen tvinges til å ta imot. Vi må være villige til å ta imot.


Politisk anarki Søndag 13. desember

En skulle tro at folket hadde lært sin lekse i og med Jerusalems ødeleggelse og nederlaget for babylonerne. Men ikke alle, og det var ikke slutt på dramatikken.

Les Jer 40,7–16. Hvilket budskap fikk folket, igjen? Hva betyr ordet rest i vers 11?