Ubegrensede muligheter 8. august · Lekse 6

Introduksjon

Bakgrunnsstoff

1 Kor 12,12, Matt 3,16–17, 1 Kor 12,7, 1 Kor 1,4–9, Matt 25,14–30

Minnevers

Alt dette gjør den ene og samme Ånd, som deler ut sine gaver til hver enkelt slik han vil (1 Kor 12,11).

Gud kaller oss til å vitne for seg (Apg 1,8; Jes 43,10). Å vitne er ikke en spesiell åndelig gave som bare noen utvalgte har. Å vitne er vårt kall.

Bibelen bruker ulike uttrykk for å beskrive den troendes kall. Vi skal være «verdens lys», «utsendinger for Kristus» og et «kongelig presteskap» (Matt 5,14; 2 Kor 5,20; 1 Pet 2,9). Den samme Gud som kaller oss til å vitne og gjøre tjeneste, utruster oss til oppgaven. Han gir åndelige gaver til hver enkelt. Gud kaller ikke de kvalifiserte. Han kvalifiserer dem han har kalt. Akkurat som han gir frelsen gratis til alle som tror, så gir han dem også sine gaver gratis.

Når vi overgir oss til Gud og overlater livet til hans tjeneste, er mulighetene for å tjene uendelige. «Det finnes ingen grense for hvor mye den kan utrette som setter sitt eget jeg til side og slipper Den Hellige Ånd inn i sitt hjerte, for å leve et liv som er fullt og helt viet til Gud.» – Helse og livsglede, side 118 [MH 159].

Denne uken vil vi studere våre ubegrensede muligheter for tjeneste gjennom Den hellige ånds gave.


Ulike gaver: Sammen i tjenesten Søndag 2. august

Har du tenkt over hvor ulike disiplene var? Deres bakgrunn, personligheter, temperament og gaver varierte sterkt. Men dette var ikke et problem for menigheten. Det var en styrke. Matteus var toller og veldig nøyaktig. Peter derimot, snakket ofte fort, var ivrig og impulsiv, men han hadde også naturlige lederegenskaper. Johannes var varmhjertet, men også frittalende. Andreas var opptatt av mennesker, var åpen for omgivelsene og oppmerksom på andre. Tomas var tilbøyelig til å stille spørsmål, og han tvilte ofte. Disiplene hadde forskjellige personligheter og gaver, men Gud brukte dem til å vitne for seg.

Les 1 Kor 12,12–13; 1 Kor 12,18–22. Hva sier disse tekstene om behovet for mennesker med ulike gaver i Kristi legeme, kirken?